Partners

Pondelok 20. 11. 2017

Zatiaľ nie je zverejnená žiadna anketa

• Kováčstvo, šperkárstvo, modelárstvo. Toto všetko a omnoho viac mohli zažiť účastníci druhého ročníka remeselného workshopu v Kremnici, ktorý organizoval Strom života v dňoch 13. – 14. 10. 2017. Žiaci z mnohých škôl z Klubov Stromu života mohli v priebehu dvoch dní vymeniť školské lavice za remeselné nástroje a využiť svoju šikovnosť, kreativitu a znalosti pri výrobe rôznych výrobkov v remeselných dielňach. Tohto workshopu sa zúčastnili aj naši žiaci pod vedením pani učiteľky Baranovej a úspešne ukázali svoje zručnosti.

• Medzinárodný deň školských knižníc bol prvýkrát vyhlásený v roku 1999. Odvtedy sa každoročne uskutočňuje  štvrtý októbrový pondelok. Tohoročnou témou Medzinárodného dňa školských knižníc bola téma „Deň Milana Rastislava Štefánika – zapojenie žiakov, učiteľov, rodičov a komunity“. Cieľom celoslovenského projektu je zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu.

• Poďakovanie

Milá babka, milý dedko,

ďakujem vám za všetko.

Za tie bozky z veľkej lásky,

za nežnosť rúk, čo hladia moje vlásky,

za starostlivosť, lásku, dobrotu,

ďakujem aj za vašu obetu a ochotu.

Za úsmev, ktorý vždy pre mňa máte,

za krásne spoločné chvíle,

ktoré s nami prežívate.

Milá babka, milý dedko,

ďakujem vám za všetko.

• „Ak budeme s deťmi hovoriť o jedle, vysvetľovať im skryté súvislosti, pochopia ich význam v živote svojom i celej spoločnosti.“  Cieľom projektu je podporovať  deti a mládež vo vzdelávaní  o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu, o úlohe potravín pri ochrane zdravia a ich význame pre tvorbu a ochranu životného prostredia. Vynikajúci projekt  s množstvom informácií, aktivít, diskusií a spolupráce. Tak teda hovorme o jedle.

• Tento rok bol už 8. ročník česko-slovenského projektu pre základné školy a osemročné gymnáziá „Záložka do knihy spája školy“. Súťaž každoročne vyhlasuje Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne pri príležitosti Medzinárodného mesiaca školských knižníc. Každý rok je tematické zadanie iné a tohtoročná téma znela: Tajuplný svet knižných príbehov.

• Ako každoročne, tak aj tento rok sa naši zdatní žiaci a tri pani učiteľky, vybrali na výstup na Kráľovu hoľu. Ráno pred školou bolo plné nadšenia, elánu a odhodlania vyjsť na vrchol našej krásnej, majestátnej Kráľovej hole. Každý, kto už tu bol vie, že cesta je síce náročná, ale o to krajšia. Vedia to aj naši žiaci a preto sa rok čo rok vydávajú na tento nádherný výstup s prekrásnym výhľadom, čarovnou prírodou, čistým vzduchom a neopísateľnými pocitmi.  A pieseň sa po vánku nesie dolu dolinou „Na Kráľovej holi stojí strom zelený.........“

• Dňa 28. 9. 2017 žiaci 1. stupňa  absolvovali didaktické hry v prírode. V rámci didaktických hier zužitkovali svoje vedomosti i zručnosti v mnohých úlohách, cvičeniach aj hrách. Žiaci plnili rôzne zadania, pripravené pani učiteľkami, súťažili navzájom v skupinách i samostatne a v očiach každého jedného žiaka bola badať túžba po výhre. O to viac sa snažili v každej jednej disciplíne. Prinieslo to veľa zábavy, humoru a aj výhier. Po splnení všetkých úloh sa žiaci spokojní vrátili späť do školy.

• Biela pastelka je verejná zbierka, ktorá vďaka pomoci ľudí, zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Naša škola sa tiež zapojila do tejto zbierky a nielen svojim záujmom ale aj finančnými prostriedkami prispela na dobrú vec. Ďakujeme.

• 8. 6. 2017

V rámci celonárodného projektu „Čítajme si“ k nám vo štvrtok, 8. 6., zavítala milá návšteva. Prišli k nám pani knihovníčky z mestských knižníc v Košiciach v spoločnosti žiakov základných škôl z Košíc. Ich záujmom a cieľom bolo kompletne spracovať život a tvorbu významnej literárnej osobnosti. Vybrali si našu najznámejšiu spisovateľku, prekladateľku a hlavne našu rodáčku – Kláru Jarunkovú. Keďže  chceli spoznať dedinu, kde sa narodila i školu, ktorú navštevovala, zavítali k nám.  Počas tohto dňa pani knihovníčky spolu so žiakmi čítali úryvky z diel Kláry Jarunkovej a taktiež nám predstavili aj časť svojho projektu. V rámci tejto návštevy sa naši žiaci skamarátili so žiakmi z Košíc, zahrali sa rôzne hry a naučili nové básničky či pesničky. Potom ich naši žiaci oboznámili o súťaži v prednese poézie a prózy, ktorú každoročne organizuje naša škola. Veríme, že sa im u nás páčilo, nazbierali dostatok informácií a že sa im podarí vytvoriť projekt, ktorý si vybrali. Zároveň dúfame, že sa opäť stretneme na našej škole na súťaži „Jar Kláry Jarunkovej“.

• V utorok 6. 6. sme absolvovali krásny školský výlet do Ochtinskej aragonitovej jaskyne a do kaštieľa v Betliari. Veľmi sme sa tam tešili, lebo Betliar je známy nielen svojou zaujímavou históriou, ale aj súčasnosťou, keďže sa tu nakrúcal slovenský seriál „1890“. Hoci sme tu nestretli žiadneho predstaviteľa seriálu, nám to vôbec neprekážalo. Betliar nám učaroval svojou honosnosťou, nádherou, históriou, pamiatkami i okolím. Od pani sprievodkyne sme sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií, o ktorých sme ani len netušili. Skvelý výlet, kopec zábavy, veľa informácií a hlavne čas strávený v spoločnosti kamarátov.

• Základná škola Šumiac
    Kráľovohoľská 413, 976 71 Šumiac