Osláviť SNP sme boli aj v Červenej Skale v dome našej významnej spisovateľky Kláry Jarunkovej. Tu v sobotu 7. septembra oficiálne otvorili vojenskú expozíciu venovanú práve SNP. Počas krásneho programu sa predstavili aj naši žiaci, ktorí krátkym príbehom vyjadrili svoje vnímanie a pocity spojené s udalosťami 2. svetovej vojny a aj s SNP.
OSLAVY 80. VÝROČIA SNP V OBCI ŠUMIAC
Slovenské národné povstanie bolo ozbrojené povstanie slovenského domáceho odboja počas druhej sveovej vojny proti vstupu nemeckého Wehrmachtu na územie vojnovej Slovenskej republiky. Začalo sa 29. augusta 1944 ako obrana pred nemeckými okupačnými jednotkami, nepriamo bolo i útokom proti autoritatívnej vláde na čele s Jozefom Tisom. Nebolo tomu inak ani v našej obci, kde počas SNP položilo svoje životy 24 Šumiačanov. Ich mená sú uvedené na Pamätníku padlých v 2. svetovej vojne na námestí. Každoročne si ich pamiatku pripomíname pietnym aktom kladenia vencov. A nebolo tomu inak ani tento rok, kedy sme si pripomenuli 80. výročie SNP.
SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE ŠKOLSKÉHO ROKA 2024/2025
Prázdniny sa skončili a my sme vkročili do ďalšieho školského roka 2024/2025 - plní plánov a očakávaní čo nás bude čakať. Pevne veríme, že počas prázdnin ste všetci načerpali nové sily, zažili množstvo nádherných zážitkov a plní pozitívnej energie sa môžeme spoločne pustiť do objavovania školských krás.
PRE RODIČOV
INFORMÁCIA PRE RODIČOV - mäkké ciele
Zvýšený počet preventistov a intenzívnejšia spolupráca s príslušníkmi PZ zaradenými najmä na výkonných útvaroch Policajného zboru napomôže ešte intenzívnejšej spolupráci polície a škôl v oblasti ochrany mäkkých cieľov.
Čo sú mäkké ciele?
Predstavujú miesta s vyšším výskytom ľudí a k tomu neadekvátne nízkou ochranou.
Môžeme si pod nimi predstaviť školy, nemocnice, trhoviská, nákupné centrá, atď.
Informácia pre zákonných zástupcov žiakov
Policajný zbor Slovenskej republiky realizuje v zmysle rozkazu prezidenta Policajného zboru č. 55/2023 a nasl., v rámci svojich preventívnych aktivít plnenie úloh v súvislosti s ochranou mäkkých cieľov na školách.
V súvislosti s uvedeným, si Vás dovoľujeme požiadať, aby ste v prípade zistenia podozrenia z protiprávneho konania kontaktovali riaditeľku ( zástupkyňu ) základnej školy.
Viac informácií sa dozviete vo videách prístupných na stránke civilnej ochrany :
https://civilnaochrana.org/?p=5438
Odbor prevencie kriminality MV SR zverejnilo brožúry a letáky na vybrané aktuálne témy, ako aj link na nové inštruktážne video k téme ochrany mäkkých cieľov na školách „Uteč, skry sa, bojuj“.
Na stiahnutie:
https://www.minv.sk/?brozury-a-letaky
BEZPEČIE
VÁŽENÍ RODIČIA,
zrejme ste zachytili informácie o tragickej udalosti, ktorá sa odohrala na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi. Bohužiaľ, došlo k násilnému činu, ktorý si vyžiadal životy dvoch ľudí a zanechal celú komunitu školy v hlbokom smútku.
Sme si vedomí, že takáto správa môže vzbudzovať obavy a otázky, a preto by sme vás chceli uistiť, že na našej škole venujeme maximálnu pozornosť bezpečnosti Vašich detí.
Ako môžeme spolupracovať na zvládnutí tejto situácie?
Rozprávajte sa so svojimi deťmi:
Ak Vaše deti započuli tieto informácie, môžu mať otázky alebo obavy spojené s tým, čo sa stalo. Počúvajte ich a snažte sa im poskytnúť bezpečný priestor na vyjadrenie svojich pocitov.
Uistite ich, že máme spoločný záujem, aby škola bola bezpečným miestom a bezpečnosť detí aj zamestnancov je našou prioritou.
Upozornenie na zmeny v správaní:
Ak spozorujete u Vášho dieťaťa akékoľvek zmeny v správaní, ktoré by mohli naznačovať úzkosť alebo strach, neváhajte kontaktovať nášho školského psychológa, ktorý je k dispozícii na individuálne konzultácie.
Podpora bezpečnostných opatrení:
Naša škola priebežne vyhodnocuje a posilňuje svoje bezpečnostné protokoly v spolupráci s odborníkmi a miestnymi orgánmi.
NA ČO DAŤ POZOR
- Presnosť informácií: Informujte len o potvrdených faktoch, aby ste predišli panike a šíreniu nepravdivých informácií.
- Pokojný tón: Používajte neutrálny a pokojný jazyk, aby ste znížili úzkosť rodičov.
- Neposkytujte podrobnosti, ktoré by mohli ohroziť vyšetrovanie alebo vyvolať napodobňovanie.
Dôraz na bezpečnosť: Zdôraznite, že situácia je pod kontrolou a bezpečie detí je prioritou.
Do pozornosti dávame PRINCÍPY PSYCHOSOCIÁLNEJ POMOC PO KRÍZE:https://www.minedu.sk/39295-sk/po-krize-prva-psychosocialna-pomoc/
Kontakt na pomoc:
Ak by ste potrebovali akékoľvek poradenstvo alebo podporu, môžete kontaktovať:
- Sociálny pedagóg: Mgr. Emília Vojtková, 0911363626
- Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Ing. Viera Pletková, 0911363626
- Triedni učitelia
- Krízová linka pre rodičov a pedagogických zamestnancov VÚDPaP 0911 969 725 (08:00 – 18:00)
- Linka dôvery Nezábudka (Liga za duševné zdravie)0800 800 566 (nonstop) 0800 222 450 v ukrajinskom jazyku -Телефонна лінія довіри НЕЗАБУДКА
- IPčko – internetová poradňa pre mladých Krízová linka pomoci: 0800 500 333 (nonstop)
- Linka detskej istoty (pre deti a mládež do 18 rokov) 116 111 (nonstop)
S úctou,
Mgr. Renáta Jókaiová, riaditeľka školy