Šumiačaník zo Šumiaca sa v rámci klubu Strom života zapojil do akcie pod názvom „Enviropátračka“ na tému „Voda“. Vytvorili sa dve kategórie podľa veku 10+ a tiež 13+. V obidvoch kategóriách sa nám podarili získať dve prvé miesta. Veľmi sa tešíme😊
DEŇ NARCISOV
Deň narcisov je dňom boja proti rakovine. Tento deň sa nesie v žltej farbe umelých a živých narcisov na podporu všetkých, ktorí čelia zákernej rakovine. Zakúpením tohto jarného kvietku dobrovoľnou čiastkou každý vyjadril spolupatričnosť a podporu onkologickým pacientom. Finančná zbierka sa vracia verejnosti späť vo forme financovania programov a projektov na podporu onkologických pacientov i širokej verejnosti.
ZÁPIS DO PRVÉHO ROČNÍKA
8. apríla sme v našej škole privítali našich budúcich prváčikov. Plní očakávaní a možno aj s troškou strachu prišli pozrieť, kde sa budú učiť prvé písmenká, číslice, básničky i riekanky. Privítali ich pani riaditeľka i pani učiteľky, ktoré si pre nich pripravili pekný a zaujímavý program. Svoje umenie predviedli aj ich starší spolužiaci, ktorí im zahrali divadielko, zaspievali pesničky, zarecitovali básničky a hlavne im ukázali, ako je v našej škole dobre.
RÓMSKE SRDIEČKO
V našej obci, v našej škole sa dňa 3. apríla konala po prvýkrát súťažná akcia pod názvom Rómske srdiečko. Ide o pilotný projekt, v ktorom žiaci súťažili v rôznych disciplínach, ako napríklad v tanci, speve či kreslení. Organizátorom uvedenej akcie bol Rozvojový tím v obci Šumiac pod záštitou splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Zaujímavý projekt, cez ktorý môžu prejaviť svoj talent aj žiaci našej školy. Konkurencia bola silná, ale zvíťazili najlepší. Veríme, že takýchto aktivít bude viacej a naši žiaci budú môcť reprezentovať nielen našu školu, ale aj obec Šumiac.
PRE RODIČOV
INFORMÁCIA PRE RODIČOV - mäkké ciele
Zvýšený počet preventistov a intenzívnejšia spolupráca s príslušníkmi PZ zaradenými najmä na výkonných útvaroch Policajného zboru napomôže ešte intenzívnejšej spolupráci polície a škôl v oblasti ochrany mäkkých cieľov.
Čo sú mäkké ciele?
Predstavujú miesta s vyšším výskytom ľudí a k tomu neadekvátne nízkou ochranou.
Môžeme si pod nimi predstaviť školy, nemocnice, trhoviská, nákupné centrá, atď.
Informácia pre zákonných zástupcov žiakov
Policajný zbor Slovenskej republiky realizuje v zmysle rozkazu prezidenta Policajného zboru č. 55/2023 a nasl., v rámci svojich preventívnych aktivít plnenie úloh v súvislosti s ochranou mäkkých cieľov na školách.
V súvislosti s uvedeným, si Vás dovoľujeme požiadať, aby ste v prípade zistenia podozrenia z protiprávneho konania kontaktovali riaditeľku ( zástupkyňu ) základnej školy.
Viac informácií sa dozviete vo videách prístupných na stránke civilnej ochrany :
https://civilnaochrana.org/?p=5438
Odbor prevencie kriminality MV SR zverejnilo brožúry a letáky na vybrané aktuálne témy, ako aj link na nové inštruktážne video k téme ochrany mäkkých cieľov na školách „Uteč, skry sa, bojuj“.
Na stiahnutie:
https://www.minv.sk/?brozury-a-letaky
BEZPEČIE
VÁŽENÍ RODIČIA,
zrejme ste zachytili informácie o tragickej udalosti, ktorá sa odohrala na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi. Bohužiaľ, došlo k násilnému činu, ktorý si vyžiadal životy dvoch ľudí a zanechal celú komunitu školy v hlbokom smútku.
Sme si vedomí, že takáto správa môže vzbudzovať obavy a otázky, a preto by sme vás chceli uistiť, že na našej škole venujeme maximálnu pozornosť bezpečnosti Vašich detí.
Ako môžeme spolupracovať na zvládnutí tejto situácie?
Rozprávajte sa so svojimi deťmi:
Ak Vaše deti započuli tieto informácie, môžu mať otázky alebo obavy spojené s tým, čo sa stalo. Počúvajte ich a snažte sa im poskytnúť bezpečný priestor na vyjadrenie svojich pocitov.
Uistite ich, že máme spoločný záujem, aby škola bola bezpečným miestom a bezpečnosť detí aj zamestnancov je našou prioritou.
Upozornenie na zmeny v správaní:
Ak spozorujete u Vášho dieťaťa akékoľvek zmeny v správaní, ktoré by mohli naznačovať úzkosť alebo strach, neváhajte kontaktovať nášho školského psychológa, ktorý je k dispozícii na individuálne konzultácie.
Podpora bezpečnostných opatrení:
Naša škola priebežne vyhodnocuje a posilňuje svoje bezpečnostné protokoly v spolupráci s odborníkmi a miestnymi orgánmi.
NA ČO DAŤ POZOR
- Presnosť informácií: Informujte len o potvrdených faktoch, aby ste predišli panike a šíreniu nepravdivých informácií.
- Pokojný tón: Používajte neutrálny a pokojný jazyk, aby ste znížili úzkosť rodičov.
- Neposkytujte podrobnosti, ktoré by mohli ohroziť vyšetrovanie alebo vyvolať napodobňovanie.
Dôraz na bezpečnosť: Zdôraznite, že situácia je pod kontrolou a bezpečie detí je prioritou.
Do pozornosti dávame PRINCÍPY PSYCHOSOCIÁLNEJ POMOC PO KRÍZE:https://www.minedu.sk/39295-sk/po-krize-prva-psychosocialna-pomoc/
Kontakt na pomoc:
Ak by ste potrebovali akékoľvek poradenstvo alebo podporu, môžete kontaktovať:
- Sociálny pedagóg: Mgr. Emília Vojtková, 0911363626
- Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Ing. Viera Pletková, 0911363626
- Triedni učitelia
- Krízová linka pre rodičov a pedagogických zamestnancov VÚDPaP 0911 969 725 (08:00 – 18:00)
- Linka dôvery Nezábudka (Liga za duševné zdravie)0800 800 566 (nonstop) 0800 222 450 v ukrajinskom jazyku -Телефонна лінія довіри НЕЗАБУДКА
- IPčko – internetová poradňa pre mladých Krízová linka pomoci: 0800 500 333 (nonstop)
- Linka detskej istoty (pre deti a mládež do 18 rokov) 116 111 (nonstop)
S úctou,
Mgr. Renáta Jókaiová, riaditeľka školy