Dňa 21. marca sme sa zapojili do „ponožkovej výzvy“ na podporu ľudí s Downovým syndrómom. Chceli sme vyjadriť podporu týmto ľuďom a ukázať, že „byť iný je normálne“.
Dňa 21. marca sme sa zapojili do „ponožkovej výzvy“ na podporu ľudí s Downovým syndrómom. Chceli sme vyjadriť podporu týmto ľuďom a ukázať, že „byť iný je normálne“.
„Osvetová činnosť v rámci „Európskeho dňa čísla tiesňového volania 112“ je zameraná predovšetkým na deti, mládež a širokú verejnosť s cieľom neustále zvyšovať povedomie verejnosti o účele využitia čísla tiesňového volania 112, hlavne o efektívnej komunikácii s operátormi pri volaní na číslo tiesňového volania 112 a tiež s cieľom znížiť počet neoprávnených volaní, čo môže významne pomôcť pri záchrane života, zdravia občanov, majetku a životného prostredia.“
Dňa 21. 1. 2019 uplynulo 74 rokov od oslobodenia obce Šumiac. Stalo sa tak pri prechode frontu Rumunskej kráľovskej armády. Pri tejto príležitosti bola v našej obci výstava aj prezentácia venovaná posolstvu SNP, pamiatke činov príslušníkov partizánskeho hnutia a tiež mnohým miestnym obyvateľom, ktorí v druhej svetovej vojne bránili našu obec. Usporiadateľom tejto výstavy bolo občianske združenie Klub vojenskej histórie Slovenska.
Naši siedmaci sa zúčastnili lyžiarskeho výcviku v lyžiarskom stredisku Ski Telgárt. Pre mnohých z nich to bolo prvýkrát, čo si obuli lyžiarky, zapli lyže, viezli sa na lyžiarskom vleku. Pod odborným a profesionálnym dohľadom našich pani učiteliek sa však z neskúsených a nesmelých lyžiarikov stali odvážni a súťaživí lyžiari. Po týždennom výcviku každý jeden žiak zlyžoval svah bez väčších problémov. Neskutočná radosť z ich výkonu potešila nielen ich samých, ale aj nás ostatných.
Súťaž „Starý mobil sem“ je o zbieraní starých, nefunkčných mobilov, tabletov i počítačov a ich následná recyklácia. V našej škole sa podarilo žiačke 8. A triedy vyzbierať 60 mobilov, za čo bola odmenená novým tabletom.
Uplynulý rok bol zaujímavý množstvom aktivít, ktoré sme na našej škole realizovali. Medzi ne napríklad patrí aj zber šípok, ktorý vyhlásili Lesy SR. Spolu sme nazbierali 44,33 kg, za čo Lesy SR žiakov odmenili rôznymi cenami. Ďakujeme Lesom SR a už sa tešíme na ďalší zber šípok.
Jeseň práve ukončeného roka 2018 patrila krásnej výzve – akcii s názvom Horehronská gruntovačka. Programom tejto výzvy bolo čistenie chodníkov. Keďže sme škola spod Kráľovej hole, bolo to pre nás jasné. Žiaci 8. ročníka sa spolu s pani učiteľkou vybrali vyčistiť azda najvyhľadávanejší turistický chodník – náučný chodník smerujúci k vysielaču na Kráľovej holi. Prečo? Pretože nám záleží na prostredí, v ktorom žijeme a vážime si nádhernú prírodu vôkol nás. Odmenou za našu prácu bola aj zmienka o aktivite školy na oficiálnej stránke Horehronia.
Ráno ešte pred svitaním prebudí sa dedina, mesiac bledne za oblakmi, žiara hviezd už zhasína.
Tma pomaly v izbe redne, deti hľadia do okien…..
Koľko túžob, zvedavosti skrýva v sebe tento deň?
Po anjeloch ani stopa: vrátili sa do nebies, len páperia plné dvory, sťa by z cukru celý les.
V oblokoch, hľa, mnoho darov, radosť na to pozerať.
Radujú sa dobré deti, raduje sa otec, mať.
Na svätého Mikuláša v nebi býva veľký ruch. anjelici všetkým deťom robia účty zo zásluh.
1. decembra si svet pripomenul Svetový deň boja proti AIDS. Jeho symbolom je červená stužka. Počas tohto dňa sa rozdávajú symbolické červené stužky, ktorými ľudia vyjadrujú svoju spolupatričnosť s ľuďmi žijúcimi s vírusom HIV alebo ochorením AIDS. V tento deň sa už od roku 1988 aktivisti na celom svete snažia rôznymi podujatiami zvýšiť povedomie o nebezpečenstve prenosu nevyliečiteľnej choroby a možnostiach prevencie.
Zážitky z objavovania, smiech a dobrá nálada, spoločne prežitý voľný čas. To všetko a ešte viac nás čakalo v zábavnom centre ATLANTIS Levice. V tomto centre je možné spoznať rôzne vynálezy, hračky či zaujímavosti. Je tu množstvo tematických okruhov, z ktorých si vyberie snáď každý - Vesmír, Titanic, Dinosaury, Tajomstvo faraóna, Technické vynálezy, Ľudské telo a mnoho ďalších.
O tom nás prišli presvedčiť záchranárky, ktoré nám vysvetlili a aj názorne ukázali, ako treba poskytnúť prvú pomoc pri zlomeninách, zástave srdca, šoku či popáleninách.
.
Mesiac november je neodmysliteľne spätý so šarkanmi. Keďže nám tento mesiac doprial krásne, jesenné hoci zubaté teplo, žiaci prvého stupňa to využili a vybrali sa púšťať šarkanov. Niektorí žiaci si šarkany priniesli z domu a niektorým pomohli pani učiteľky vytvoriť si vlastné šarkany. Krásne poobedie plné zábavy.
„Nežijeme preto, aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme žili.“
Cieľom projektu je podporovať detí a mládež vo vzdelávaní o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu, o úlohe potravín pri ochrane zdravia a ich význame pre tvorbu a ochranu životného prostredia. Vynikajúci projekt s množstvom informácií, aktivít, diskusií a spolupráce. Tak teda hovorme o jedle.
Medzinárodný deň školských knižníc bol prvýkrát vyhlásený v roku 1999. Odvtedy sa každoročne uskutočňuje štvrtý októbrový pondelok. Tohto roku bola vyhlásená téma „100 rokov vzniku Československého štátu“. Cieľom celoslovenského projektu je zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu.
Babička ma naučila variť si čaj s medom.
Opravovať čo kde treba, to zas robím s dedom.
Moji starkí šikovní sú a všeličo vedia.
Aj keď dačo vyparatím, našim nepovedia.
Sú to verní kamaráti, často u nich bývam.
Raz im všetko s láskou vrátim,
v srdiečku ich skrývam.
Každoročne sa zapájame do akcie Záložka spája školy. Vyhlasuje ju Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne pri príležitosti Medzinárodného mesiaca školských knižníc. Tento ročník bol 9. ročníkom a jeho téma znela Rozprávky, bájky, povesti a príbehy nepoznajú hranice. Žiaci vytvorili množstvo nádherných záložiek, ktoré dokazujú, že ani ich fantázia nepozná hranice.
O tom, že sa na našej škole nenudíme, je dôkaz akcie z ďalšieho krúžku - Strom života. Vedúca krúžku, pani učiteľka Baranová, zobrala svojich žiakov do nádherných, majestátnych Tatier. Spojili príjemné s užitočným a spoznávali krásy prírody. Vybrali sa po turistických chodníkoch, všímali si okolitú faunu a flóru a v neposlednom rade prispeli pohybom k zdraviu. Zastavili sa aj na Štrbskom plese, kde im pani učiteľka vysvetlila vznik tatranských plies.
O tom, že sa dá prepojiť zdravie, pohyb, kreativita a krúžková činnosť, sa presvedčili žiaci počas jedného pekného jesenného dňa. Pani učiteľky im pripravili krásny program, ktorý začal výstupom na Polomskú výhľadňu. Všetci žiaci prejavili obrovskú odvahu, keď sa nebáli vystúpiť až na vrchol veže. Počas dňa pod vežou žiaci plnili rôzne zábavné úlohy a keď poriadne vyhladli, spolu s pani učiteľkami si posadali okolo ohniska a opekali si špekáčiky
Lesy Slovenskej republiky vyhlásili v tomto školskom roku ďalší ročník projektu Zber šípok. Zapojili sa aj naši žiaci a spoločne sa nám podarilo nazbierať 44,33 kg. Vyhodnotili sme aj jednotlivé triedy. Najviac šípok nazbierali žiaci 8. A – 13,1 kg. Druhé miesto patrí 5. A – 9,27 kg a tretie miesto si vyzbierali žiaci 1. A – 6,03 kg.
Všetkým žiakom, ktorí sa do zberu zapojili, ďakujeme.
Každoročnou tradíciou našej školy je výstup na Kráľovu hoľu. Ráno pred školou bolo plné nadšenia, elánu a odhodlania vyjsť na vrchol našej krásnej, majestátnej Kráľovej hole. Každý, kto už tu bol vie, že cesta je síce náročná, ale o to krajšia. Vedia to aj naši žiaci a aj napriek tomu sa rok čo rok vydávajú na tento nádherný výstup s prekrásnym výhľadom. Počasie nám prialo, bolo krásne, slniečko svietilo a dodávalo energiu do každého kroku.
Powered by aSc EduPage