Voda – číra, bezfarebná tekutina bez zápachu. Človek si povie, iba čistá voda. A predsa je najvzácnejšia na Zemi. Bez nej by sa nevyvinul život, neexistovali by zvieratá, rastliny a ani my ľudia. Sprevádza nás od narodenia, berieme ju ako samozrejmosť, nevenujeme jej nijakú pozornosť. Ľudia vodu znečisťujú a neuvedomujú si dôsledky svojho konania. Je najvyšší čas to zastaviť a urobiť niečo pre jej záchranu. Preto je 22. marec venovaný Dňu vody, aby sme si uvedomili jej hodnotu. Naši žiaci sa s chuťou pustili do čistenia okolia potokov i lúk, aby tak vyjadrili svoju úctu k vode a celému životnému prostrediu.
PYŽAMOVÁ PÁRTY
Obdobie pred 40-dňovým pôstom je známe ako obdobie zábav, plesov či karnevalov. Nebolo tomu inak ani u nás. Každoročne si na našej škole organizujeme karneval, kedy si žiaci prinesú svoje kúpené alebo ručne vyrobené masky. Nápaditosti sa medze nekladú, a preto sme sa tento rok rozhodli pre pyžamovú párty. Žiaci si priniesli svoje najlepšie pyžamká a zábava mohla začať. Dosýta sa vytancovali, zabavili i vyrozprávali. Už teraz rozmýšľali nad tým, akou maskou budú budúci rok. Ktovie s akým nápadom prídu?
MAREC - MESIAC KNIHY
Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s knihou.
Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov všetkých vekových kategórií. A prečo práve v marci? „Marec - mesiac knihy bol prvýkrát v bývalom Československu vyhlásený v roku 1955 na počesť Mateja Hrebendu ako snaha o udržanie a podporenie trvalého záujmu o knihy.“ Do mesiaca knihy patrí aj Týždeň slovenských knižníc, ktorý vyhlásila Slovenská asociácia knižníc v roku 1999 a pravidelne sa organizuje posledný marcový týždeň. Cieľom tejto akcie je pripomenúť, že aj v období informatizácie, moderných informačných technológií a počítačov má kniha svoje opodstatnenie a význam. Kniha, najväčší priateľ človeka.
LYŽIARSKY VÝCVIK
Naši siedmaci a ôsmaci sa v dňoch 23. 1 až 27. 1. zúčastnili lyžiarskeho výcviku v lyžiarskom stredisku Ski Telgárt. Pre mnohých z nich to bolo prvýkrát, čo si obuli lyžiarky, zapli lyže, viezli sa na lyžiarskom vleku. Pod odborným a profesionálnym dohľadom našich pani učiteliek sa však z neskúsených a nesmelých lyžiarikov stali odvážni a súťaživí lyžiari. Po týždennom výcviku každý jeden žiak zlyžoval svah bez väčších problémov. Neskutočná radosť z ich výkonu potešila nielen ich samých, ale aj nás ostatných.
BESEDA - POTREBA DOBRÉHO A KVALITNÉHO SPÁNKU
Koľko spánku potrebujú školáci na to, aby boli počas vyučovania čerství a koncentrovaní? A prečo by si mali dávať na prespaté hodiny extra pozor? Deti totiž svoju porciu nerušeného spánku potrebujú ako soľ. V škole na nich čaká množstvo úloh, na ktoré sa potrebujú sústrediť. Spánok je potreba a zvyk, ktorý sa počas detstva stáva základom dobrého prospievania. Oddych podporuje rozvoj dieťaťa, pomáha procesom pozornosti, pamäti a taktiež hrá významnú rolu pri samotnom štúdiu. Ľudia strávia asi tretinu svojho života spánkom. Je to veľké množstvo času? Nepochybne, ale je to dobre strávený čas. Dostatočný odpočinok každú noc je fyziologickou nevyhnutnosťou a základnou zložkou nášho zdravia a pohody. O potrebe a nevyhnutnosti dobrého a pokojného spánku nám prišla porozprávať pani psychologička z RÚVZ v Banskej Bystrici Mgr. Petra Koppová, PhD.
ZIMNÉ RADOVÁNKY
„Sniežik sa nám chumelí, zima je zimička, polia lúky vybieli, zapadne cestička“ – spieva sa v jednej pesničke. Takto si spievali aj naši žiaci, keď sme sa rozhodli užiť si zimných radovánok. Zobrali sme lopáre, sane, igelitky i rôzne netradičné „sánky“ a poďho na kopec. V rámci týždňa zimných hier sa žiaci dosýta vysánkovali, vyguľovali i mráz im krásne vyštípal líčka. Krásny čas aj spokojnosť detí naplnili naše očakávania a veríme, že si to čoskoro zopakujeme.
HVIEZDOSLAVOV KUBÍN
„… lebo nie ten, kto v rozkoši planúc žil, ale ten, kto tvoril a vytvoril, môže hovoriť, že žil!“
Uhádnete autora tohto citátu? Určite áno, lebo len Pavol O. Hviezdoslav hovorí jazykom poézie, ktorý je len jemu vlastný. Bol to autor, ktorý zanechal v literárnom svete nezmazateľnú stopu. Preto si ho pripomíname a vzdávame mu česť najstaršou a najprestížnejšou súťažou v oblasti umeleckého prednesu poézie na Slovensku pod názvom Hviezdoslavov Kubín. Aj naši žiaci predniesli krásne básne i prozaické diela, čím reprezentovali nielen seba, svoju triedu, ale najmä svoju lásku k literatúre.
VIANOCE UŽ ODIŠLI
Vážení rodičia, milí žiaci,
čas Vianoc nám ubehol ako čarovná rieka a my sa pomaly ale isto opäť vrátime do školských lavíc. Veríme, že ste si všetci oddýchli a načerpali dostatok síl. Pevne dúfame, že tento rok 2023 bude aspoň taký dobrý ako bol ten predtým, ak nie aj lepší. Do nového roka prajeme všetkým veľa úspechov.
Stretneme sa 9. januára. Tešíme sa:)
VIANOCE
Ak láska topí ľad, čo pani Zima vyčarila,
ak dá človek viac ako v sebe skrýva,
ak vládne všade ticho a počuť len praskať mráz,
padajúce vločky a v detských očiach je vidieť jas,
tak prišla doba, keď každý pre každého má pár prívetivých viet,
to prišli k nám Vianoce a nad ich čaro nič krajšieho niet.
Zo srdca prajeme:
Nech radosť a šťastie vládne u vás doma,
nech zďaleka obchádza vás nešťastie a smola.
Nech pohoda vládne za sviatočným stolom,
nech láska prevláda nad nemilým slovom.
Do ďalšieho roka zdravia, šťastia, hojnosti,
aby bol plný lásky, radosti a Božej milosti.
Krásne vianočné sviatky praje kolektív ZŠ
CHRÍPKOVÉ PRÁZDNINY
Oznamujeme rodičom a žiakom, že vzhľadom na zhoršenú epidemiologickú situáciu vo výskyte respiračných ochorení v Základnej škole v Šumiaci Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici odporúča prerušiť výchovno-vzdelávací proces v termíne od 20.12.2022 do 22.12.2022 nakoľko v našej základnej škole je k 19.12.2022 prekročená hranica chorobnosti respiračných ochorení na 70%. Preto v uvedenom čase vyhlasujeme v našej základnej škokle chrípkové prázdniny.
V prevádzke nebude ani školská jedáleň ani školský klub detí.
Riadne vyučovanie bude pokračovať po Vianočných prázdninách v pondelok 09.01.2023.
MIKULÁŠSKE PREKVAPENIE
Mikulášku, dobrý strýčku,
modlím sa ti modlitbičku,
zlož tú svoju plnú tašku,
daj nám darov svojich trošku,
či koníčka medového,
či koláčka makového,
veď ty strýčku Mikuláš,
mnoho dobrých darov máš...
Rozliehalo sa po celej škole v deň svátého Mikuláša a deti radostne očakávali príchod Mikuláša i jeho pomocníkov. Žiaci Mikulášovi zaspievali, zarecitovali, ba sa aj pomodlili. Za to ich Mikuláš odmenil sladkými darčekmi.
ČERVENÉ STUŽKY
Prvého decembra si každoročne pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Červené stužky sú symbolom a názvom celoslovenskej kampane boja proti AIDS, ktorá sa uskutočňuje pod záštitou Kancelárie WHO na Slovensku a pod odbornou garanciou Ministerstva zdravotníctva SR a viacerých odborných pracovísk na Slovensku a v zahraničí. Jeho symbolom je červená stužka. Pripnutím červenej stužky vyjadrujeme solidaritu s osobami, ktoré infekciou HIV trpia. Červená stužka je medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi nakazenými HIV alebo postihnutými chorobou AIDS. Červená farba bola vybraná ako symbol krvi a života.
ZA HRNČIARSKYM KRUHOM
Štvrtok (24. 11.) bol pre našich žiakov veľmi zaujímavý. Prišiel k nám do školy pán keramikár, ktorý ukázal našim žiakom ako sa pracuje s hrnčiarskym kruhom. Každý mal možnosť vytvoriť si svoj vlastný výrobok. Akcia bola organizovaná prostredníctvom klubu Horehronček pod vedením pani učiteľky Romanky Baranovej. Práca za hrnčiarskym kruhom dokazuje, že našich žiakov nevedieme len k vedomostiam ako takým, ale aj ku rozvoju manuálnych zručností, ktoré vo svojom ďalšom živote budú určite potrebovať.
EURÓPSKY TÝŽDEŇ – BOJ PROTI DROGÁM
Európsky týždeň boja proti drogám pripadá každoročne na tretí novembrový týždeň. Cieľom týchto aktivít je zdôrazniť význam prevencie v boji proti užívaniu drog a zároveň zvýšiť povedomie o legálnych aj nelegálnych drogách. O škodlivosti drog je potrebné mladým ľuďom hovoriť stále, nie len v rámci týždňa boja proti nim. Pretože je to aktuálna téma v spoločnosti, ktorá spolu s nelátkovými závislosťami ovplyvňuje široké spektrum mladých ľudí.
ŠKD - AKO IDE ROK
Štyri ročné obdobia
Každý rok má štyri deti:
leto, jeseň, zima, jar,
každučké má inú tvár.
Štyri ročné obdobia,
vždy nám radosť urobia.Na jar kvitne konvalinka,
zvončekami stále cinká.
V lete včielka Bzučuľa,
nosí medík do úľa.
Na jeseň si vietor píska,
mocne fučí na strniská.
V zime sniežik napadá,
až je biela záhrada.Tak to ide krokom krok,
dookola každý rok.Takto sa naši najmenší žiaci v ŠKD učili o ročných obdobiach. Pani vychovávateľka si pre nich pripravila krásne a zaujímavé aktivity, cez ktoré deti spoznávali ročné obdobia.
RIEŠENIE PROBLÉMOVÝCH SITUÁCIÍ
To, že sa nielen učíme, ale aj veľa rozprávame, je dôkazom záujmu o dieťa, jeho pocity, problémy, nálady, ale aj o úspechy či výhry. Snažíme sa predchádzať rôznym nevhodným situáciám besedami, komunikáciou, porozumením a hlavne pochopením. Za pomoci našej sociálnej pedagogičky sa deti rozprávali o rôznych problémových situáciách, ako sa do nich nedostať a hlavne ako sa im úspešne vyhýbať.
OKTÓBER - MESIAC ÚCTY K STARŠÍM
Mesiac október je výnimočne zvláštny, pretože v ňom si pripomíname všetkých dedkov a babky, ktorí majú sviatok. Nebolo tomu inak ani tento rok, kedy žiaci našej školy pod vedením pani sociálnej pedagogičky a za pomoci učiteľov a asistentov vytvorili nádherné pozdravy pri príležitosti októbra -mesiaca úcty k starším. Aspoň takýmto malým symbolickým darčekom sme chceli vyjadriť úctu a lásku všetkým našim dedkom a babkám a zároveň poďakovať im za ich celoživotnú lásku, podporu, ochranu a v neposlednom rade ich múdre rady a vedomosti, ktorými nás vedú cestou života.
SVETOVÝ DEŇ VÝŽIVY
16. októbra si pripomíname Svetový deň zdravej výživy, pretože výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje naše zdravie. Cieľom našich aktivít bolo oboznámiť žiakov čo je zdraviu prospešné a naopak, čomu by sme sa mali v strave vyvarovať. Žiaci na základe rôznych aktivít spoznali, aký význam má zdravá strava pre telo, naučili sa rozlišovať zdravé a nezdravé jedlá a na záver každý žiak zjedol porciu chutného ovocia.